Kaya Mezarlarda Yılan İşareti Anlamı

Kaya Mezarlarda YILAN işareti ve taşıdığı anlamlar....
Yılan tarih boyunca Güç . Tehlike ve Otacılık (Doktor) ta kullanılmış yaygın bir işarettir.
Yılan işareti kaya mezarlarda da kullanılan işaretler arasında yer almaktadır.
Burada sizlere sadece kaya mezarlardaki anlamını paylaşacağım.
Bildiğiniz gibi kaya mezarlarında Sunu Sınır Takip Dediğimiz belirleyici işaretler vardır. Bunların yanı sırada simgesel rölyef hayvan ve insan figürleri de kullanılır ve bunlarda bizlere mezar hakkında farklı bilgiler verir ve yön tayinide yapar.
Bir kaya mezardaki yılan anlam olarak mezarlarımızın koruyucusu yılanlar ve siyah taşlardır. Yani yılanların koruyu güç olduğuna inanılır ve mezarları genel olarak yılanın arkasında kuyruk bölümünün oldupu tarafta kalır tabi şekil ve duruşlarda farklılık gösterebilir.
Yılan işareti kullanılmış mezarlarda yılan koruma gibi veya tuzak anlamınıda taşır mezara ulaştığınızda mümkün mertebe malzemeye çıplak elle dokunmayın.
Yılan işareti kullanılan mezarlarda ki en büyük benzerlik malzemesinin bir kısmının saklanmış olmasıdır yani mezardaki en değerli eşyalar mezarın içerisine bir çepde muhafaza edilir ve bu çepleri açarken çok dikkatli olmalısınız.
Dediğim gibi arkadaşlar yılan işaretlerinde bakış duruş ve yanında bulunan yön işaretleri mezar hakkında ki farklılıkları anlatır.
Çöreklenmiş yılan. Kusan yılan. Kıvrımlı yılan . Gibi farklı yılan çeşitleri vardır.
Yukarıda anlattığım genel yılan işareti ve mezarı hakkındadır.Define İşaretleri Definedio.blogspot.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder